Czym grozi niesystemowe podejście

Istnieje szereg czynników, od których uzależnione jest poprawne działanie rolet zewnętrznych, a tym samym zachowanie przez nie odpowiednich właściwości – od termicznych po antywłamaniowe. Poprawny montaż stanowi tylko jeden z nich. Bardzo ważnym elementem wpływającym na prawidłowe zachowanie systemów jest także sposób ich produkcji, a zwłaszcza to czy proces ten odbywa się zgodnie z wytycznymi systemodawcy. 

Know-how producenta

Firma Aluprof, podobnie jak i inni systemodawcy oprócz komponentów do produkcji rolet zewnętrznych oraz bram rolowanych zapewnia swoim partnerom biznesowym kompletny zestaw informacji technicznych, fachową wiedzę i praktyczne rozwiązania w zakresie produkcji. Mimo to, niektórzy producenci w procesie prefabrykacji często stosują komponenty pochodzące od różnych systemodawców, tłumacząc to najczęściej przyzwyczajeniem bądź względami ekonomicznymi.   Jednak jak pokazuje praktyka to tylko pozorne oszczędności, gdyż niesystemowe podejście może skutkować niespójnością detali, a co za tym idzie, częstymi awariami oraz serwisami.

rozbicie-skb

Czym grozi niesystemowe podejście?

Niesystemowe podejście przy prefabrykacji systemów może nieść za sobą poważne konsekwencje. Z pozoru bowiem wyglądające identycznie elementy mogą różnić się zarówno jakością, jak i funkcjonalnością. Wystarczy zmienić rodzaj materiału z którego wykonany jest dany detal (np. obsadka, koło nawojowe czy zatyczki), aby przekonać się, że może mieć to ogromne przełożenie na cały wyrób. Co to oznacza dla jakości całego produktu? Przykładowo, jeśli obsadki będą zbyt kruche to będą pękać, a jeśli zatyczki zostaną wykonane z tworzywa, które absorbuje wilgoć z otoczenia to będziemy mieli do czynienia z pęczniejącym i rozwarstwiającym się pancerzem.  Duże znaczenie mają także wszelkie różnice w budowie. Choćby nawet delikatne pochylenia czy zaokrąglenia mogą utrudniać lub uniemożliwiać połączenie komponentów, które nie zostały uprzednio przebadane pod kątem możliwości zastosowania. Często bowiem zdarza się w praktyce, że na prawidłowo działający zestaw wpływ mają wymiary rzędu nawet dziesiątego miejsca po przecinku. W ten sposób połączone elementy mogą pracować np. „ze zbyt dużym luzem”, co ostatecznie może doprowadzić do szybszego zużycia się poszczególnych elementów lub połączenie w ogóle nie będzie możliwe, gdyż  przestrzeń będzie zbyt mała, aby produkt działał poprawnie.

jfr

Zachwiana technologia produkcji

Warto pamiętać także o tym, że wytwarzanie wyrobów niespójnych z zaleceniami systemowymi ma duży wpływ na technologię produkcji. Do prawidłowego funkcjonowania wyrobu należałoby bowiem zastosować inne długości cięć dla poszczególnych komponentów niż te podawane przez dostawcę kompletnego systemu, czego niektórzy producenci nie biorą w ogóle pod uwagę.  Poza względami technicznymi, ważną rolę odgrywają także kwestie estetyczne. Jeśli poszczególne elementy będą ze sobą połączone, a nie będą ze sobą idealnie współpracować przełoży się to niestety nie tylko na funkcjonalność produktu ale także jego estetykę. Poza wymienionymi wyżej czynnikami, warto pamiętać także o tym, że w przypadku niesystemowego kompletowania wyrobu, producent traci gwarancję na poszczególne komponenty.

Najpopularniejsze błędy producentów

 Zastosowanie niesystemowych elementów przy prefabrykacji wyrobów może mieć negatywny wpływ na ich funkcjonowanie. Popularne błędy dotyczą najczęściej elementów takich jak:

1. Prowadnice i uszczelki w prowadnicach – różne wielkości komory, w której znajduje się pancerz, przekładają się na jego pracę. Jeśli są za wąskie, pancerz pracuje z wyraźnym oporem, a gdy są zbyt luźne, pancerz może falować.

2. Wieszaki – niewłaściwie dobrane mogę rysować i ścierać lakier pancerza, a źle spasowane haki spowodują niepoprawne przełamywanie profili.

3. Listwa dolna – za mała doprowadzi do falowania pancerza, a za gruba będzie go blokować
 prowadnicy.

4. Łożysko i ślizgacze – niepoprawnie dobrane spowoduje, że roleta będzie wypadać z prowadnicy.

5. Profil rolety, bramy lub kraty – profile o różnej grubości lub kształcie będą nieprawidłowo pracować w prowadnicach, oraz spowodują zaburzenie właściwości (np. przełożenie strefy naporu na wiatr) produktu.

6. Rura nawojowa – każda z rur charakteryzuje się indywidualnymi parametrami ugięcia
i kompatybilnością z akcesoriami.

7. Moskitiera – nieprawidłowo dobrana uszczelka, zawiasy lub siatka spowoduje wypadanie, lub podarcie moskitiery i otwarcie wolnej drogi dla owadów.

 komora_drzwi

Niesystemowe podejście a badania typu

Niestety niewielu producentów zdaje sobie sprawę z faktu że jakakolwiek zmiana komponentów podczas produkcji skutkuje tym, że wytwarzany jest zupełnie nowy wyrób. Posiada on całkowicie inne właściwości, niż produkty które powstałyby na bazie technologii zapewnionej przez systemodawcę. Tym samym, wprowadzając takie wyroby do obrotu należy potwierdzić ich właściwości odpowiednimi badaniami w jednostce badawczej we własnym zakresie. Świadectwa badań typu firmy Aluprof nie będą tutaj wiążące. Dlatego, aby zaoszczędzić czas i nakłady finansowe warto korzystać w pełni z oferowanej przez nas technologii.